Autoritățile locale vor putea participa la dezvoltarea și crearea rețelei de posturi statice sau unităților mobile de supraveghere a traficului rutier conectate la Sistemul automatizat de supraveghere a circulaţiei rutiere ”Controlul traficului”.
În curînd 500 de gospodării din s. Bahrînești vor avea acces la apă potabilă de calitate gratie proiectului “Apă pentru viață în regiunea de Nord” în parteneriat cu SA” Servicii Comunale Florești”.
Nina Costiuc, primar de Budești, Chișinău și Lilian Botnaru, primar de Lozova, Strășeni au vorbit în cadrul emisiunii Puncte de Reflecție de la Vocea Basarabiei despre responsabilitățile aleșilor locali, despre impedimentele în atragerea de fonduri, dar și despre rezultatele colaborării Congresului Autorităților Locale din Moldova (CALM) cu Asociația Comunelor din România (ACoR).
Aviz la proiectul Hotărârii Guvernului cu privire la completarea Regulamentului-tip de exploatare a lacurilor de acumulare/iazurilor, aprobat prin Hotărârea Guvernului nr.977 din 16.08.2016