Comuna Negurenii Vechi din raionul Ungheni beneficiază de patru proiecte majore de infrastructură implementate prin Programul Național „Satul European”, menite să îmbunătățească condițiile de trai ale locuitorilor din cele patru sate componente: Țîghira, Coșeni, Zăzulenii Vechi și Negurenii Vechi.

Potrivit ONDRL, unul dintre proiectele-cheie, intitulat „Construirea sondelor arteziene cu stații de dezinfectare și interconectarea cu castelele de apă existente”, este în curs de desfășurare în cadrul celei de-a doua ediții a Programului „Satul European” și are ca scop asigurarea unui acces sigur și durabil la apă de calitate pentru întreaga comunitate.

Valoarea proiectului depășește 5 milioane de lei și este finanțat de Guvernul Republicii Moldova, prin Fondul Național pentru Dezvoltare Regională și Locală (FNDRL). Lucrările, începute în luna martie, sunt programate să fie finalizate până la sfârșitul lunii iulie a acestui an.

Proiectul prevede forarea a trei sonde arteziene, montarea a  trei stații de dezinfectare a apei și conectarea sondelor la castelele de apă existente. Accesul la sistemul de alimentare cu apă va fi asigurat pentru:

  • 360 de gospodării (cu cca 1000 de locuitori);
  • 12 instituții publice și sociale;
  • 8 agenți economici;
  • 3 localități (Țîghira, Coșeni, Zăzulenii Vechi).

Anterior, prin ediția I a Programului „Satul European”, în comuna Negurenii Vechi au fost construite 22 km de rețele de alimentare cu apă și instalate șase castele de apă, menite să asigure cu apă potabilă cele 360 de gospodării, cu aproximativ 1.000 de beneficiari din satele Țîghira, Coșeni și Zăzulenii Vechi.

Valoarea investiției a fost de 8 milioane de lei, resurse alocate de Guvernul Republicii Moldova prin FNDRL, la care s-a adăugat o contribuție de circa 90 de mii de lei din partea administrației publice locale.

Potrivit primarului comunei, Galina Uscatu, sistemul de alimentare cu apă construit prin cele două proiecte va deveni funcțional doar după finalizarea construcției sondelor și a stațiilor de dezinfectare, realizate prin intermediul Programului „Satul European”, ediția a II-a.

„Cea mai stringentă problemă a comunei noastre este alimentarea cu apă. Locuitorii sunt nevoiți să se aprovizioneze din fântâni de mică adâncime, adesea cu apă insuficientă și necorespunzătoare pentru necesitățile casnice. În zilele de vară, cu arșiță, oamenii stau adesea la coadă la puținele fântâni care mai au apă, pentru a-și umple vasele sau butoaiele, transportându-le acasă cu căruța sau tractorul. Din cauza lipsei apei, au apărut deja conflicte între locuitorii satelor. Doar datorită  Programului Național „Satul European” avem două proiecte majore care vin să rezolve această problemă vitală a locuitorilor comunei”, susține primarul comunei, Galina Uscatu.

Printre beneficiarii direcți ai celor două proiecte se numără:

  • Gimnaziul și grădinița din satul Țîghira ( cu aproximativ 100 de copii și 20 de angajați);
  • Instituția preșcolară din satul Coșeni (cu 10 copii, 5 angajați);
  • Trei oficii medicale din satele: Țîghira, Coșeni și Zăzulenii Vechi (cu 7 angajați);
  • Trei centre culturale din satele: Țîghira, Coșeni și Zăzulenii Vechi (6 angajați, 480 beneficiari);
  • Trei biblioteci din satele: Țîghira, Coșeni și Zăzulenii Vechi (5 angajați, 420 utilizatori);
  • Opt agenți economici din cele trei sate sus- menționate (45 angajați).

Primarul a subliniat că îmbunătățirea accesului la apă va conduce la creșterea nivelului de igienă, la condiții mai bune în școli și grădinițe, la sporirea eficienței serviciilor publice și economice, precum și la ameliorarea stării sanitaro-epidemiologice a localităților.

„Cetățenii, în urma implementării acestor două proiecte, vor putea folosi tehnică modernă de spălat și vor dispune de băi, esențiale pentru o igienă sănătoasă. De asemenea, atât elevii de la gimnaziu cât și copiii de la grădiniță se vor bucura de condiții de igienă și sanitație de calitate.

Suntem nespus de bucuroși și recunoscători autorităților statului pentru aceste proiecte și abia așteptăm să beneficiem de apă de calitate la robinete”, a adăugat primarul Galina Uscatu.

Anterior, comuna Negurenii Vechi a beneficiat și de investiții importante prin 𝐏𝐫𝐨𝐠𝐫𝐚𝐦𝐮𝐥 „𝐒𝐚𝐭𝐮𝐥 𝐄𝐮𝐫𝐨𝐩𝐞𝐚𝐧 𝐄𝐱𝐩𝐫𝐞𝐬”. Proiectul „Extinderea iluminatului public în cele patru sate (Zăzulenii Vechi, Negurenii Vechi, Țîghira, Coșeni)”, cu un buget de aproximativ 450.000 lei, a avut ca rezultate:

  • construcția a 11 km de rețea de iluminat public;
  • instalarea a 137 corpuri de iluminat LED.

În urma implementării acestui proiect, gradul de acoperire cu iluminat stradal în comună, a crescut de la  25% la 55%. De iluminat public beneficiază direct peste 820 de locuitori, 24 instituții publice și 12 agenți economici.

Prin 𝐞𝐝𝐢𝐭̦𝐢𝐚 𝐚 𝐈𝐈-𝐚 𝐚 𝐏𝐫𝐨𝐠𝐫𝐚𝐦𝐮𝐥𝐮𝐢, comuna implementează și proiectul „Elaborarea Planului Urbanistic General de generație nouă”, în valoare de aproximativ 𝟔𝟕𝟎.𝟎𝟎𝟎 𝐥𝐞𝐢, cu resurse alocate din bugetul de stat.

Menționăm că, comuna Negurenii Vechi, din raionul Ungheni, este alcătuită din patru sate: Țîghira, Coșeni, Zăzulenii Vechi și Negurenii Vechi, cu o populație totală de circa 𝟏.𝟑𝟎𝟎 𝐝𝐞 𝐥𝐨𝐜𝐮𝐢𝐭𝐨𝐫𝐢, dintre care peste 𝟐𝟐𝟎 𝐬𝐮𝐧𝐭 𝐜𝐨𝐩𝐢𝐢.

Imprimare